uk;

Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1371652107's Rating My Rating
1
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
Click to Rate
2
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
3
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
5
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
7
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
8
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
9
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
10
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
11
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
13
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
15
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
16
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
17
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
18
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
22
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
24
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
25
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
26
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
28
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
29
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
30
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
32
Jules and Jim (1962,  Unrated)
Click to Rate
33
Frida (2002,  R)
Click to Rate
34
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
35
The Story of the Weeping Camel (2003,  PG)
Click to Rate
36
Hilary and Jackie (1998,  R)
Click to Rate
37
Becoming Jane (2007,  PG)
Click to Rate
38
Ali: Fear Eats the Soul (,  Unrated)
Click to Rate
39
The Hours (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
41
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
Click to Rate
42
Ashes of Time (1994,  Unrated)
Click to Rate
43
Akira Kurosawa's Dreams (1990,  PG)
Click to Rate
44
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
45
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Click to Rate
46
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
47
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
Click to Rate
48
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
49
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Click to Rate
50
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
51
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
52
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
53
Memento (2000,  R)
Click to Rate
54
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
56
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
57
Sex and the City (2008,  R) </