My Favorite Movies


  fb691146580's Rating My Rating
1
Corazón de Cristal (Crystal Heart) (1986,  R)
Click to Rate
2
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
3
Crystal Gayle in Concert (,  Unrated)
Click to Rate
4
The Bird With the Crystal Plumage (1969,  PG)
Click to Rate
5
Star Crystal (1985,  R)
Click to Rate
6
Liquid Crystal Vision (2002,  Unrated)
Click to Rate
7
Crystal River (2006,  Unrated)
Click to Rate
8
Crystal Hunt (1992,  Unrated)
Click to Rate
9
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
10
Mo fei cui (Jade Crystal) (The Magic Crystal) (2001,  Unrated)
Click to Rate
11
Alien (1979,  R)
Click to Rate
12
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
13
Showgirls (1995,  NC-17)
Click to Rate
14
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
15
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
16
In The Red (Red Lined) (,  R)
Click to Rate
17
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
18
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
19
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
Click to Rate
20
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
21
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
22
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
23
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
24
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
25
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
26
Team America - World Police (2004,  R)
Click to Rate
27
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Click to Rate
28
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
29
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
30
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
31
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
32
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
33
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
34
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
35
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
36
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
37
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
38
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
39
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
40
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
41
Uncle Buck (1989,  PG)
Click to Rate
42
Wolf Creek (2005,  R)
Click to Rate
43
Johnny Dangerously (1984,  PG-13)
Click to Rate
44
Sexy Beast (2000,  R)
Click to Rate
45
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
Click to Rate
46
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
47
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
Click to Rate
48
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
49
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Click to Rate
50
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
51
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
53
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
54
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
55
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
Click to Rate
56
Defending Your Life (1991,  PG)
Click to Rate
57
Mommie Dearest (1981,  PG)
Click to Rate
58
The Host (Gwoemul) (2006,  R)
Click to Rate